Menu Content/Inhalt
Strona Główna arrow Pracownie arrow - Pracownia RTG/TK/USG
- Pracownia RTG/TK/USG PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   

 

PRACOWNIA RENTGENODIAGNOSTYKI, TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ I ULTRASONOGRAFII


 

OD 1 LIPCA 2018R WYKONYWANE BĘDĄ BADANIA TK DLA PACJENTÓW AMBULATORYJNYCH:
GŁOWY, SZYI, KLATKI PIERSIOWEJ, JAMY BRZUSZNEJ, MIEDNICY, KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO, KRĘGOSŁUPA PIERSIOWEGO, KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO, KOŃCZYN GÓRNYCH I DOLNYCH ORAZ BADANIA ANGIO.

 

 


KOORDYNATOR PRACOWNI

 Katarzyna Chilińska 

 

 

 

 

 

INSPEKTOR OCHRONY RADIOLOGICZNEJ
Katarzyna Chilińska - elektroradiolog


 

  tel:  56 677 26 62

 

Nasza placówka wyposażona jest w nowoczesny cyfrowy aparat rentgenowski oraz 16-to rzędowy aparat firmy Siemens do wykonywania badań tomografii komputerowej. Zdjęcia zapisywane są w postaci cyfrowej na płytach CD.

Nowy aparat to technologiczny krok na przód w porównaniu z aparatem analogowym. Największa różnica to otrzymanie zdjęcia rtg o dobrej wartości diagnostycznej przy małej dawce promieniowania jakiemu poddawani są pacjenci.

Wszystkie warunki promieniowania odnotowywane są na skierowaniu, z którym zgłasza się pacjent.

 Aparatura regularnie poddawana jest testom specjalistycznym (1x w roku) wykonywanym przez akredytowane laboratoria. Wyniki testów przechowywane są w pracowni. Mniejsze promieniowanie to także większe bezpieczeństwo obsługującego aparat personelu. Obecnie w pracowni nie używa się odczynników chemicznych, które potrzebne były do wywoływania błon rtg.

 Nowy rentgen to także szybsze wykonywanie badań diagnostycznych i krótsze kolejki przed pracownią.

W pracowni RTG wykonywane są badania diagnostyczne czaszki, uszu, zatok, kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, lędźwiowo – krzyżowego, jamy brzusznej, miednicy, kończyn, stawów rąk i stóp, płuc, żeber. Pozycje podstawowe oraz celowane.

Pracownia RTG czynna jest całą dobę dla pacjentów z pilnymi skierowaniami i urazami.

Do badania diagnostycznego kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i jamy brzusznej:

- na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, niezawierająca pokarmów wzdymających (napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, potrawy smażone, słodycze);

- przed badaniem zalecane jest zażycie środka przeciw wzdęciom np. Espumisanu: w dniu poprzedzającym badanie 3x2 kapsułki, w dniu badania 2 kapsułki na czczo;

- do badania można zgłosić się do poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 10:00 (rano, na czczo!).

Pozostałe badania wykonywane są na bieżąco w godzinach

7.00 – 20.00

Do badań diagnostycznych RTG pacjenci przyjmowani są tylko ze skierowaniem.

      Pacjentów ze skierowaniami z Przychodni naszego szpitala lub specjalisty, lekarza rodzinnego, który ma podpisaną umowę z naszą pracownią obsługujemy bezpłatnie (chyba, że lekarz zaznaczy na skierowaniu „na koszt pacjenta”). Pozostali pacjenci ze skierowaniami z gabinetów prywatnych płacą za badania w/g aktualnego cennika.

      lek. radiolog M.LubeckaWyniki wydawane są w terminie wyznaczonym przez pracownika RTG. Wszystkie zdjęcia opisywane są przez lekarza radiologa. Pacjent otrzymuje badanie na płycie CD i opis.

W razie zagubienia płyty z badaniem istnieje możliwość otrzymania kopii za odpłatnością (obecnie 15 zł).

Pacjent wypełnia w rejestracji RTG druk dotyczący wykonania kopii i uiszcza opłatę. Ponieważ badanie musi być odszukane w archiwum kopię odbiera się następnego dnia.


W PRACOWNI USG WYKONYWANE SĄ BADANIA:


DOPPLEROWSKIE ŻYŁ I TĘTNIC

PIERSI

JAMY BRZUSZNEJ

NARZĄDÓW MAŁYCH (węzły chłonne, tarczyca, jądra).

 Informacje o terminie wykonywania badań w rejestracji RTG.

 


INFORMACJE I REJESTRACJA:

tel: 56 677 26 62

 Osoby zatrudnione w pracowni RTG-USG systematycznie podnoszą kwalifikacje przez udział w różnego rodzaju szkoleniach, kursach i sympozjach naukowych. Technicy wykonujący badania są czynnymi członkami Koła Techników Elektroradiologii przy Polskim Lekarskim Towarzystwie Radiologicznym w Bydgoszczy. Uczestniczą w organizowanych warsztatach dla techników RTG uzyskując odpowiednie certyfikaty.

Badania wykonywane są zgodnie z obowiązującą ochroną radiologiczną.

JEŻELI ISTNIEJE PRAWDOPODOBIEŃSTWO, ŻE JESTEŚ W CIĄŻY – NALEŻY POWIADOMIĆ O TYM PRZED WYKONANIEM BADANIA.


ZAPRASZAMY!


 
« poprzedni artykuł