Menu Content/Inhalt
Strona Główna
- Wspomnienie... PDF Drukuj Email
Wpisał: Karolina Wroniecka   

  Wspomnienie...Dr n. med. Zofia ZychUkończyła Akademię Medyczną w Gdańsku uzyskując tytuł lekarza 31.10.1953 roku. 1 grudnia tego samego roku została zatrudniona w Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie w Powiatowej Przychodni Lekarskiej, a od 1 stycznia 1954 roku na oddziale wewnętrznym.

27 czerwca 1957 r. Uzyskała specjalizację I-go stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, a 23 października 1964r. II-gi stopień specjalizacji.

Od 1 września 1959r. pełniła obowiązki ordynatora oddziału wewnętrznego liczącego 41 łóżek, natomiast od 1 marca została powołana na stanowisko ordynatora. Pani doktor w 1975 roku uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych. Funkcję ordynatora pełniła do czasu przejścia na emeryturę tj. do 31 grudnia 1990 roku.

Po przejściu na emeryturę nadal pozostała czynna zawodowo. W okresie od 2 maja 1991 do 31 grudnia 2004 roku pracowała w wymiarze 0,5 etatu jako lekarz specjalista w Poradni Internistycznej a następnie w Poradni Ogólnej. Z dniem 1 stycznia 2005 roku definitywnie zakończyła pracę zawodową w Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie.

Pani doktor podczas swojej długoletniej pracy była lekarzem o pełnym poczuciu odpowiedzialności, stanowczym i ambitnym, dbającym zawsze o dobro chorego, czynnie zaangażowana w pionie internistycznym będąc w stałej gotowości do pracy, pełniąc dyżury zakładowe. Była inicjatorem rozbudowy i modernizacji pomieszczeń oddziału i ich wyposażenia w nowoczesną aparaturę i sprzęt reanimacyjny. Przyczyniła się do zorganizowania oddziału wewnętrznego na wysokim poziomie, pod swoim kierownictwem wykształciła wielu asystentów i starszych asystentów.

Aktywnie działała w reaktywowanych strukturach Polskiego

Towarzystwa Lekarskiego, była członkiem i wykładowcą Polskiego Towarzystwa Lekarskiego szczebla wojewódzkiego. Posiadała umiejętności kierownicze, pogłębiała swoją wiedzę, brała czynny udział w zebraniach naukowych w zakresie interny. Cieszyła się szacunkiem i zaufaniem przełożonych, współpracowników i podległego personelu a także społeczeństwa powiatu chełmińskiego. W 1981 roku otrzymała Odznakę – za wzorową pracę w służbie zdrowia oraz w 1984 roku Złoty Krzyż Zasługi za ofiarną służbę ludziom i za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego.

W 2008 roku otrzymała tytuł i odznaczenie „PRO GLORIA MEDICI” Kujawsko – Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu za sumienne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego oraz za tworzenie nieprzemijających wartości dla zawodu lekarza.

Odeszła w wieku 83 lat.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »