Menu Content/Inhalt
Strona Główna
- "Jesteśmy na TAK" PDF Drukuj Email
Wpisał: Karolina Wroniecka   
 

Jesteśmy na TAK”

Jesteśmy na tak

Takie właśnie hasło widniało na tablicy w dniu 23.06.2010r. w Zespole Szkół nr 1 w Chełmnie. Tego dnia w szkole została przedstawiona prezentacja na temat transplantacji dla uczniów klas II.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Danuta Marcinkowska – Pielęgniarka – Koordynator ds. transplantacji w naszym szpitalu. Pani Marcinkowska przedstawiła temat pielęgniarkom szkolnym, zatrudnionym w szkołach średnich na terenie miasta Chełmna, po czym Hanna Glinkiewicz – pielęgniarka szkolna zatrudniona w Zespole Szkół nr 1 rozpoczęła działania w tym temacie.

Nauczycielka biologii omawiała temat z uczniami na kółku biologicznym, a następnie wybrani uczniowie przygotowali prezentację dla uczniów klas II.

Na prezentację została zaproszona Pani Aleksandra Woderska – Koordynator Regionalny ds. transplantacji z Bydgoskiego Szpitala Klinicznego. Pani Woderska z uwagą słuchała uczniów i z zainteresowaniem patrzyła na chłopca, który opowiadał o tym, że był dawcą macierzystych komórek krwiotwórczych dla starszego brata chorego na białaczkę. Dzieląc się z bratem swoim szpikiem kostnym uratował jego życie. Dzisiaj obaj są zdrowi.

Następnie głos zabrała pani Koordynator, która swoim wystąpieniem jeszcze bardziej poszerzyła wiedzę uczniów, a na koniec został wyemitowany film, który wszystkich mocno „chwycił za serce”.

Podsumowując przedstawiony temat można zapamiętać go w dwóch wymiarach:

  • religijnym - uczy nas wszystkich najważniejszego przykazania - miłości do drugiego człowieka.

  • etycznym – jest największą głębią naszego człowieczeństwa a jego najpiękniejszą istotą może stać się niesiona pomoc ciężko choremu, cierpiącemu człowiekowi. Możesz darować mu „kawałek siebie”. Transplantacja daje Ci taką szansę.

Celem prezentacji było zapoznanie uczniów z rzetelną wiedzą w przedstawionym temacie, obalenie mitów, pokonanie strachu i wypracowanie postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.


Relację z prezentacji

opracowała Pielęgniarka Koordynująca

Medycyny Szkolnej

Hanna Glinkiewicz   

   

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »