Menu Content/Inhalt
Strona Główna
- Rekonstrukcje więzadła krzyżowego PDF Drukuj Email
Wpisał: Karolina Wroniecka   
 

REKONSTRUKCJE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO


Intensywny styl życia oraz szeroko propagowany wzrost aktywności sportowej, obserwowany w ostatnich latach i uczestniczenie w niej coraz większej liczby osób w różnym wieku pociąga za sobą zwiększenie urazów narządów ruchu i zmian przeciążeniowych w obrębie stawów. Staw kolanowy jako największy staw człowieka jest najbardziej narażony na tego typu zmiany. Uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego (skręcenie, rozluźnienie, naderwanie, zerwanie) powinny być traktowane bardzo poważnie. Są równie powszechne jak urazy łękotek.

Od marca w naszym szpitalu przeprowadzane są zabiegi rekonstrukcji więzadła krzyżowego. Zabiegi te wykonywane są w nielicznych szpitalach w Polsce ze względu na specyficzne i skomplikowane oprzyrządowanie operacyjne.


 Co to jest?

Zabieg rekonstrukcji (przeszczepu) więzadła krzyżowego przedniego (ACL) stawu kolanowego jest zwykle drugim etapem leczenia po artroskopii, której celem jest dokładne zdiagnozowanie uszkodzenia, usunięcie blokujących fragmentów zerwanego więzadła. W wybranych przypadkach rekonstrukcja może być przeprowadzana jednoetapowo (bez wcześniejszej artroskopii). Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) może prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tego stawu i zwykle objawia się niestabilnością kolana. Może to doprowadzić do obniżenia komfortu życia i niemożności uprawiania sportów. Na jej podłożu może także rozwinąć się rozmiękanie chrząstki stawowej, może dojść do uszkodzenia łękotek czy obrzęków stawu kolanowego. Nie leczona niestabilność może doprowadzić do zwyrodnienia stawu kolanowego, dlatego nie należy zwleka z podjęciem operacyjnego leczenia tego schorzenia.


Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest rozpoznawane przez lekarza ortopedę podczas badania popartego zebranym wywiadem, oraz niekiedy dodatkowo na podstawie badań obrazowych, lub przeprowadzonej wcześniej artroskopii. Zwykle materiałem używanym do wykonania przeszczepu jest własna tkanka chorego (więzadłowa lub

ścięgnista), którą pobiera się poprzez wykonanie niewielkiego cięcia w okolicy operowanego stawu kolanowego. Pobrany przeszczep wprowadza się do wcześniej przygotowanych otworów w kości piszczelowej i kości udowej i mocuje za pomocą kotwic, śrub interferencyjnych lub innych implantów.

W pierwszej dobie po operacji można zacząć chodzić o kulach, nie obciążając nogi operowanej. Po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu w 2 lub 3 dobie pooperacyjnej. Pierwsza wizyta kontrolna i zdjęcie szwów odbywa się po 7 dniach od operacji. Przez pierwsze 3 miesiące od zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego stabilizatora stawu kolanowego.

Czas powrotu do normalnej aktywności zawodowej jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy i wynosi około 6 do 12 tygodni. Powrót do aktywności sportowej w ograniczonym zakresie jest możliwy po upływie 4 miesięcy.


W naszym szpitalu pacjent ze skierowaniem i wynikami zgłasza się do Poradni Ortopedycznej do ortopedy Macieja Laskowskiego, który kwalifikuje do zabiegu i wpisuje pacjenta do rejestru osób oczekujących na zabieg.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »