Menu Content/Inhalt
Strona Główna
- Zabiegi laparoskopowe PDF Drukuj Email
Wpisał: Karolina Wroniecka   

Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie informuje, że na oddziale chirurgii ogólnej wykonywane są zabiegi metodą laparoskopową.

LAPAROSKOPIA to metoda diagnostyczna i zabiegowa polegająca na wykonaniu trzech niewielkich nacięć, przez które wprowadza się do jamy brzusznej układ optyczny i niewielkich rozmiarów narzędzia chirurgiczne. Badanie to umożliwia obejrzenie zewnętrznej powierzchni narządów jamy brzusznej i wykonywanie różnorodnych zabiegów.

   

 

 

 

 

 

 

Do niedawna jedyną możliwością obejrzenia narządów jamy brzusznej i miednicy było chirurgiczne otwarcie powłok jamy brzusznej. W zależności od tego, który narząd ma być operowany, nacina się powłokę jamy brzusznej w różnych miejscach. W trakcie takiej operacji uszkadza się wiele naczyń, nerwów i tkanek, im większe było cięcie, tym większe dolegliwości bólowe u pacjenta. Po operacji organizm musi poradzić sobie zarówno z chorobą zasadniczą, jak i ze spustoszeniem dokonanym w trakcie tego zabiegu.

Na szczęście postęp techniczny i miniaturyzacja sprzętu sprawiły, że w niektórych przypadkach do postawienia diagnozy, lub przeprowadzenia operacji nie trzeba już otwierać powłok jamy brzusznej – wystarczą niewielkie nacięcia przez które wprowadza się laparoskop.
 

 

 

 

                             LAPAROSKOPIĘ stosuje się ze względu na:

  • mniejszą urazowość okołooperacyjną (lepszy efekt kosmetyczny). W wielu zabiegach nie potrzeba dużego pola operacyjnego- wystarczy spojrzenie „przez dziurkę od klucza”, które daje laparoskopia, aby postawić prawidłową diagnozę, lub przeprowadzić zabieg;

  • skrócenie czasu leczenia (gojenie się rany, okres rekonwalescencji);

  • pewną i szybką diagnostykę oraz mniejszą liczbę powikłań;

  • mniejszy stres emocjonalny (krótki pobyt chorego w szpitalu);

  • szybki powrót pacjenta do zdrowia. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »